Kontakt os
Vil du høre mere om mulighederne for at blive leverandør af overskudsvarme?
Som leverandør af overskudsvarme kan jeres virksomhed være med til at omstille fjernvarmen i Aalborg.
Når vi anvender spildvarme som en del af vores fjernvarme, anvendes energien to gange. I stedet for at lade jeres overskudsvarme gå til spilde, kan I sælge det til Aalborg Forsyning og gøre en forskel både nu og i fremtidens fjernvarmeproduktion.
Overskudsvarme kommer bl.a. fra produktionsprocesser, ved afkøling af bygninger og fødevarer og fra servere. Den overskudsvarme kan vi genbruge i fjernvarmenettet. Vi aftager i dag spildvarme fra affaldsforbrænding og fra industrien, der kan bruges direkte ude i radiatorerne.
I disse år er vi i gang med at omstille fjernvarmen. Vi udfaser kul og erstatter den kulbaserede varmeproduktion med nye produktionsformer, hvor vi blandt andet øger andelen af overskudsvarme i vores varmemix.
Det er vores ambition, at overskudsvarme skal udgøre 40% af det samlede varmemix i 2030.
Læs mere om planerne for fremtidens fjernvarme.
Vi skal bruge en række oplysninger for at vurdere, om jeres virksomhed kan sælge overskudsvarme til Aalborg Forsyning.
Vil du høre mere om mulighederne for at blive leverandør af overskudsvarme?