.

Bygas til mere end komfuret

Udbuddet af apparater, der kan bruge bygas, bliver stadig større. Du kan naturligvis få komfurer og ovne til bygas - uanset om du ønsker et fritstående komfur eller et til indbygning i bordpladen.
 
Men der er andre muligheder - selvom udbuddet ikke er lige så stort som til naturgas eller flaskegas. Hvad siger du for eksempel  til gaspejse, wok-brændere til komfuret, udendørs grill(*), havefakler, vandvarmere, gaslamper, væghængte kedler eller radiatorer, der alle bruger bygas?

Hent gratis råd og vejledning hos Aalborg Forsyning, Gas. Vi fortæller dig gerne om det udvalget af apparater, der bruger bygas - eller hjælper med at undersøge markedet.

 * Note: Desværre kan leverandøren af den eneste gasgrill, der er godkendt til bygas, ikke levere i øjeblikket. Vi arbejder i øjeblikket på at få godkendt en anden gasgrill. Kontakt os gerne for at høre nærmere (Juni 2012)

Seneste nyt - Gastørretumbler til bygas
Se den på Gasværksvej 28

Seneste nyt er muligheden for at få en gastørretumbler til bygas. Tumbleren blev godkendt i maj 2011 og er nu i handlen.

Med gastørretumbleren er der mulighed for at spare: Den er hurtigere til at varme og derfor hurtigere til at tørre tøjet end konventionelle el-tørretumblere. Samtidig er bygas billigere end el pr. kWh - så uanset at energiforbruget er det samme, vil du opnå en besparelse.

Aalborg Forsyning, Gas har indkøbt en bygas-tørretumbler, som du kan se på Gasværksvej 28. Juni 2012 er vi ved at montere den i vores showroom, så den kan ses i drift. Det er også planen at gennemføre en række afprøvninger til dokumentation af drift og holdbarhed.

.

Med bygas er det nemt

.